Polskie prawo dopuszcza możliwość dochodzenia od dłużnika spłaty wszelkich ciążących na nim zobowiązań finansowych wobec wierzyciela na drodze postępowania nakazowego. Jest to jeden z najskuteczniejszych, a przy tym najtańszych sposobów uzyskania zaległych należności od klienta bądź kontrahenta. Wydany w toku postępowania sądowego (ale z pominięciem rozprawy) nakaz zapłaty zwykle ma moc wiążącą, pod warunkiem, że nie zostanie on zaskarżony przez pozwaną stronę. W uzyskaniu pomyślnego wyroku w tego rodzaju sprawach pomoże Państwu nasza kancelaria prawna.
Swoją ofertę usług prawniczych kierujemy głównie do klientów z Warszawy, Bydgoszczy oraz Torunia, gdzie funkcjonuje sieć naszych placówek. Na Państwa zlecenie podejmiemy się przygotowania pozwu o nakaz zapłaty. Występując w roli wierzyciela, mogą Państwo żądać od dłużnika spłaty ciążących na nim zobowiązań, udowadniając zasadność swoich wymagań na podstawie jednego z dokumentów dołączonych do przygotowanego przez nas pozwu. Wśród nich wymienia się kolejno:
- wystawioną przez organy administracyjne dokumentację urzędową;
- prawidłowo wypełniony weksel lub czek, których autentyczność nie budzi żadnych wątpliwości;
- zaakceptowaną przez dłużnika fakturę VAT lub rachunek;
- zaaprobowane przez zadłużonego wezwania do spłaty wszelkich zobowiązań oraz żądania i formalny nakaz uiszczenia należności;
- umowy oraz dowody dostarczenia rachunku dłużnikowi, a także dokumenty świadczące o spełnieniu wzajemnego świadczenia niepieniężnego.
Wniesienie pozwu nakazowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty wynoszącej ¼ kwoty płaconej przy zwykłym wniosku. Jeśli sąd uzna, że w danym przypadku nie ma przesłanek do wydania wspomnianego nakazu, konieczna będzie zapłata pozostałej części tej sumy. Potem dochodzi do wyznaczenia terminu rozprawy oraz wszczęcia zwykłego postępowania.
Nakaz zapłaty – co robić?
Wydanie przez sąd nakazu zapłaty skutkuje wysłaniem do pozwanego pisma wzywającego go do jak najszybszego uiszczenia należności. Jeśli uważają Państwo, że roszczenie powoda jest bezzasadne, można w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wspomnianego dokumentu zakwestionować zawartą w nim decyzję, wskazując na jej niesłuszność. Nasza działająca na terenie Warszawy, a także Bydgoszczy i Torunia kancelaria prawna pomoże Państwu w zaskarżeniu wydanego wyroku. Prawomocne orzeczenie uzyskuje natomiast klauzule wykonalności z urzędu. W takim wypadku zapłata musi dojść niezwłocznie do skutku.