Upadłość konsumencka to specjalna procedura sądowa, która polega na oddłużaniu osób, które przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. Ta procedura sprawia, że zdecydowanie łatwiej uporać się z długami w sytuacji, gdy nie ma się pieniędzy np. na spłacenie kredytu hipotecznego. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby starać się o upadłość konsumencką?
Co to jest upadłość konsumencka?
Procedura ta skierowana jest wyłącznie do osób prywatnych, które nie prowadzą żadnej działalności. Grono przedsiębiorców nie może z niej skorzystać. Upadłość konsumencka została umożliwiona jedynie dla osób niewypłacalnych, czyli takich, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań co najmniej od 3 miesięcy. Głównym celem postępowania jest zaspokojenie wierzycieli np. z majątku dłużnika oraz umorzenie części lub całości długów. Przyjmuje się, że konsument osiąga stan niewypłacalności w momencie, kiedy jego miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby mógł pokryć wydatki związane z utrzymaniem się oraz ze spłatą długów. Należy pamiętać o
tym, że przepisy są zmienne, dlatego warto śledzić nowelizacje, które mają wpływ na zmiany związane z upadłością konsumencką.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Przede wszystkim, ogłoszenie upadłości osoby fizycznej odbywa się tylko i wyłącznie w sądzie. Dlatego, aby móc skorzystać z tego rozwiązania, potrzebna jest pomoc prawnika oraz wniesienie sprawy do sądu. Wniosek może zostać złożony nie tylko przez dłużnika, ale również przez jego wierzyciela. Najważniejsze jest, aby podczas drogi sądowej dokładnie uzasadnić, że osoba zadłużona nie ma realnych możliwości do spłacania zaległych zobowiązań. Tylko w takim przypadku sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie. Mimo wszystko, sąd może oddalić wniosek lub umorzyć postępowanie z różnych powodów. Dodatkowo, jeśli w toku postępowania sąd uzna, że przyczyną niewypłacalności były celowe działania dłużnika, może on odmówić ustalenia planu spłaty wierzycieli, przez co konsument nie uzyska oddłużenia. Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć wniosek do sądu i wnieść opłatę w wysokości 30 złotych. Warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, aby móc z fachową pomocą skomplementować dokumentację oraz sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości.
Należy pamiętać, że upadłość konsumencka nie zawsze wiąże się z całkowitym umorzeniem długów. Często jest to proces skomplikowany i czasochłonny, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i przygotować się do tej sytuacji poprzez skorzystanie z porady doradcy restrukturyzacyjnego.